Субота, 07.12.2019, 04:55 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2009 » Вересень » 8 » Уряд дозволив безкоштовно приватизовувати землю
11:53
Уряд дозволив безкоштовно приватизовувати землю
Тетяна ЧОЛІЙ, журналіст

5 серпня Кабмін прийняв постанову про “Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки”. Уряд прогнозує, що можливістю безкоштовно отримати акт права власності на землю скористається понад 6 млн. людей, та вважає, що такий крок — приклад реальної соціальної допомоги людям із боку держави. Спеціалісти ж, яким безпосередньо доведеться втілювати постанову у життя, такого оптимізму не поділяють, і вже готуються до чималої кількості судових справ.

Нещодавно Кабінет Міністрів затвердив порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 році державних актів на право власності на земельні ділянки. За словами начальника управління Держкомзему у Калуському районі Олега Кульбанського, одразу ж було проведено оперативну нараду у Головному управлінні Держкомзему в Івано-Франківській області.
— Нас зобов’язали провести термінові наради за участю голів і секретарів сільських і селищних рад та роздати їм усю необхідну документацію, — каже Олег Кульбанський. — Тож з 1 вересня ми вже почали прийом заяв від мешканців району. До речі, за кожною сільрадою закріплені спеціалісти нашого управління, які будуть збирати заяви і привозити їх у Калуш. Тобто тим, хто хоче безкоштовно приватизувати свою земельну ділянку, самостійно їхати в управління не потрібно. Оскільки наразі у нас немає потрібної кількості спеціалістів, то найближчим часом буде оголошено конкурс на заміщення вакантних посад і ми доукомплектуємо штат. І хоча Постанова діятиме лише до 1 січня 2010 року, людей, які прийдуть на роботу зараз, звільняти не будуть. Днями свою роботу розпочнуть 4 геодезичні групи, які зможуть охопити близько 40 ділянок за день. Цього замало. Адже, щоб до кінця року виконати програму, потрібно щодня охоплювати по 80 ділянок. Мабуть, до робіт доведеться залучати інші організації.

Кому і скільки?

Зрозуміло, що чимало людей вже давно володіють землею та використовують її, але не мають оформлених прав власності на неї. Як заявив нещодавно заступник голови Державного комітету України із земельних ресурсів Дмитро Завтур, остання процедура досі вимагала від людей отримання дозволів та виготовлення земельної документації. 
— Усе це коштує значних як для рядових громадян коштів, — твердить держслужбовець. — До того ж, не секрет, що громадянам доводилося нерідко зіштовхуватися з непорядністю місцевих чиновників, які вимагали від них хабарі за оформлення необхідних документів. Тому ініціатива Кабміну — це приклад реальної соціальної допомоги з боку держави, це конкретне радикальне вирішення проблеми, яку не вдавалося вирішити десятиліттями.
Отож, відтепер усі громадяни України мають право отримати на безкоштовній основі земельну ділянку для особистого селянського господарства, площею до 2-х гектарів, для садівництва, для будівництва особистого будинку і під город. Щоб отримати землю, потрібно мати: рішення органу місцевого самоврядування — у межах населеного пункту, а за межами — рішення адміністрації.
— Фактично під дію Постанови потрапляють люди, щодо яких було прийнято рішення про приватизацію землі до кінця 2001 року, — резюмує Олег Кульбанський. — Претендувати на безоплатну приватизацію можуть і люди, які мають нотаріальне свідоцтво про спадщину. Хочу наголосити: Програма не дозволяє приватизовувати земельні ділянки за межами населених пунктів. Виняток становлять тільки землі під садівництво.

Чиїм коштом?
На виконання завдання Кабміну Держкомзем нещодавно провів аналітичне дослідження, за даними якого, в Україні сьогодні є понад 6 млн. прийнятих рішень про передачу землі у приватну власність, але власники до цього часу так і не отримали актів через те, що не мають коштів на їхнє виготовлення.
Щодо Калущини, то це близько 18 тис. власників землі, які зможуть скористатися нагодою безкоштовно отримати акт права власності на землю до кінця цього року. Приватизації підлягають приблизно 80 тис. земельних ділянок. Виходячи з того, що один акт на землю вартує 30 гривень, виходить, що на втілення програми лише Калуському району потрібно більше 2 млн. гривень. І хоча Кабмін дав розпорядження для здійснення заходу виділити за рахунок нерозподілених коштів Стабілізаційного фонду на безповоротній основі 5 953 800,6 тис. гривень, наразі місцеві управління Держкомзему ще не отримали ні копійки.
Наразі невідомо, ані скільки людей можуть претендувати на безкоштовну приватизацію землі у Калуші, ані скільки земельних ділянок можуть їй підлягати. Відповідно — рахувати, у яку суму обійдеться державі виконання Постанови Кабміну у Калуші, ще рано. В управлінні Держкомзему у місті Калуші "Вікна" запевнили, що таку інформацію можна буде отримати не раніше наступного тижня.

Про ризики і крайнощі
Постанова суттєво спростила саму процедуру безоплатних оформлення та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки. Зокрема для оформлення відповідних документів уже не потрібні висновки архітектури та довідки ОБТІ.
— Водночас такі спрощення криють у собі і деяку небезпеку, — переконує Олег Кульбанський. — Так, через відсутність таких документів, може бути порушений генеральний план забудови населеного пункту або ж під приватизацію підуть землі громадського призначення, скажімо, пасовища чи кладовища. Звісно, поки що усе це — лише теорія, але буде дуже прикро, коли ми побачимо таке на практиці. Без судового втручання тоді не обійдеться. Тому і людям, і особливо сільським головам, які даватимуть дозвіл на приватизацію, потрібно бути дуже уважними та думати не тільки про те, щоб швидше зробити роботу, але і про майбутнє населеного пункту.
За правильність і відповідність оформлення документації відповідатимуть сільські голови. Більшість із них уже зараз панікують через можливі подальші труднощі. "Ми пхаємо голови у гільйотину, — апелювали керівники сільських і селищної рад до голови РДА Василя Іванишина, — адже нас чекає маса судових справ. Чому крайніми у всьому знову ж таки мусять бути сільські голови? Може краще не поспішати виконувати Постанову? Адже зазвичай наш уряд за одною постановою видає іншу, яка суперечить попередній".
Голова ОДА із такими закликами не погодився. Натомість, на його думку, виконувати вказівку Уряду потрібно якнайшвидше.
— Братися до роботи потрібно вже, — переконує Василь Іванишин. — Чим більше зробите зараз, тим менше проблем буде у майбутньому. Крім того, поки ще не задощило, варто спробувати охопити якомога більше земельних ділянок. І пам’ятайте: на селі ведеться чи планується будівництво. Тож важливо не дати дозвіл на приватизацію землі, яка завтра буде потрібною усій громаді. Не можна забувати про школи, садочки, амбулаторії та ФАПи, а зрештою — кладовища та інші громадські місця.
Отож, Держкомзем та його обласні підрозділи зобов’язані виконати постанову до нового, 2010 року. Держава ж узяла на себе обов’язок оплатити виготовлення всіх актів і всієї технічної документації.

РЕКЛАМНО-ІНФОРМАЦІЙНА ГАЗЕТА КАЛУЩИНИ
Вікна online
Категорія: Регіональні новини | Переглядів: 3633 | Додав: ifgeozem | Рейтинг: 2.3/3