П'ятниця, 06.12.2019, 15:45 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2009 » Липень » 16 » Земельний бунт
13:23
Земельний бунт
Мешканці Угринова погрожують перекрити автошляхи на Калуш і Галич, якщо їхній війт Роман Терешкун не припинить дерибанити сільські землі

Криза заморозила український земельний ринок - і легальний, і тіньовий. Кількість операцій купівлі-продажу, як і відведення ділянок, за оцінками прикарпатських учасників ринку, зменшилася на 70%, ціна - приблизно вдвічі. Але земельні апетити окремих місцевих князьків не здатна приборкати навіть глобальна економічна катастрофа. Чого вже сподіватися від правоохоронних органів, управлінь земресурсів і земінспекції.
Пересічним громадянам залишається покладатися лише на власні сили. Або ж терпіти. Але й терпець уривається.

У неділю, 5 липня, урвався терпець мешканцям приміського Угринова. Люди зібралися на громадські слухання. За словами учасників зборів, вони впіймали свого війта Романа Терешкуна на земельних махінаціях і фальшуванні рішень сільради. Вкотре.

Угринівчани роками шукали справедливості у владних коридорах, судах, намагалися навіть легально відкликати Терешкуна з посади. Марно. Цього разу попередили востаннє: якщо війт не припинить безсоромний земельний дерибан, візьмуть сільраду в облогу, перекриють автотраси на Галич і Калуш.Мешканці Угринова погрожують перекрити автошляхи на Калуш і Галич, якщо їхній війт Роман Терешкун не припинить дерибанити сільські землі

Саме уздовж тих шляхів - найдорожча угринівська земля. До речі, колишня колгоспна, тобто сільськогосподарського призначення, яку законодавчо заборонено продавати, на якій не можна зводити житло. Втім, мораторій на продаж с/г земель для сільського очільника - не перепона.У докризові часи ці території вважалися «козирними». Тож завдяки непересічній винахідливості Романа Терешкуна протягом останніх років там виросли цілі містечка розкішних особняків у стилі так званого підприємницького бароко (коли відсутність смаку компенсується понтами).

Думкою селян, зокрема й власників паїв на тих територіях, ніхто не цікавився. Їх грубо ставили перед фактом. Це таке управлінське ноу-хау Терешкуна. Так, ще у 2003 році з ініціативи Терешкуна сільрада одним махом перекроїла мапу села: на сесії 21 грудня, в неділю, було ухвалено три рішення, які змінили схему поділу таких привабливих сільських угідь і позбавили угринівчан їхніх законних ділянок. Збори пайовиків не скликали, чим порушили Земельний Кодекс України. А самі пайовики про це довідалися... аж у 2006 році.

Селяни розпочали судову тяганину, про перебіг якої «ГК» вже писав у номерах від 26 серпня 2007-го і 30 жовтня 2008 року. Вона триває й досі. Попри перемогу в першій інстанції 26 червня 2008 року, угринівчани змушені захищати свої права в Львівському апеляційному суді, куди й вирушають вже цього четверга.

Для боротьби із свавільним війтом селяни створили громадську організацію «За справедливість». Її активісти вже понад рік регулярно відвідують усі сесії сільради, щоб контролювати рішення депутатів і голови.

Суворий громадський контроль виявився ефективним лише відносно. Підловивши війта на, як запевняють селяни, фальшуванні рішень ради, угринівчани не можуть притягнути його до відповідальності: прокуратура вперто не помічає «підстав для реагування». «Нам залишається підозрювати, що правоохоронці чи не помагають йому фабрикувати документи», - розводить руками активістка ГО «За справедливість» Марія Юхимук.

Саме вона восени в Тисменицькому райуправлінні земресурсів випадково довідалася про існування прецікавого рішення сесії сільради від 28 лютого 2008. Йшлося про виділення двох ділянок загальною площею майже 2 га громадянам Пилип'юку В.М. і Пилип'юк Н.М. - для ведення особистого селянського господарства. Знову ж таки в «козирному» місці - вздовж Калуського шосе, де ціна сотки на той час сягала 3,5 тис. дол.

Активісти ГО «За справедливість», які були присутні на засіданні сесії 28 лютого, стверджують, що питання ділянки для Пилип'юків навіть не вносилося до порядку денного. Більше того, воно розглядалося пізніше - на сесії 29 травня 2008 року, і було відхилене депутатами. Появу документа від 28 лютого, на підставі якого, як з'ясувалося, у вкрай стислі терміни було виготовлено вже й проекти землеустрою, угринівчани пояснюють виключно фальсифікацією. Обґрунтованість таких підозр потім підтвердила перевірка правоохоронців.

5 січня 2009 року до Угринова прибув слідчий УБЕЗу збирати з присутніх на сесії 28 лютого 2008 року депутатів пояснення. Більшість обранців на запитання про рішення надати 2 га Пилип'юкам відповіли ухильно, мовляв, не пам'ятаємо. Окремі чесно визнали, що його тоді не порушували, що взагалі вперше бачать це рішення. Зате точно пригадали, що питання виносилося саме на 29 травня - і не пройшло.

Здавалося б, нарешті земельного махінатора вдарили по загребущих руках. Але ж ні. Як розповідає Марія Юхимук, у березні приїхав новий слідчий. Знову збирати пояснення, цього разу - в присутності Романа Терешкуна. І - о диво, просвітління! Майже усі депутати раптом згадали! Ті самі люди, які або не могли нічого пригадати місяць тому, або ж підтверджували правоту членів ГО «За справедливість», чітко пригадали, що саме 28 лютого вони розглядали й підтримали більшістю виділення 2 га...

«Ми вже зневірилися у всьому, - нарікає Марія Юхимук. - В селі сотні мешканців, корінних угринівчан з середини 1990-х досі чекають на своїх 7-10 соток. І не можуть дочекатися, бо голова каже, що землі нема. А тут - гектарами дають, кому треба. Словом, 5 липня ми його попередили востаннє. Крім того, як тільки повернемося з суду, будемо писати листи голові ОДА, облради, в Кабмін, президенту, генпрокурору. Хай вже із ним нарешті щось роблять».

Андрій СОВА

«Галицький Кореспондент»
Категорія: Регіональні новини | Переглядів: 669 | Додав: ifgeozem | Рейтинг: 0.0/0