Субота, 07.12.2019, 04:20 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2009 » Травень » 27 » Держкомзем інформує: про повернення кадастру у правове русло, неіснуючу галузеву профспілку і так звану "чистку" кадрів
15:59
Держкомзем інформує: про повернення кадастру у правове русло, неіснуючу галузеву профспілку і так звану "чистку" кадрів
21 травня на брифінгу Держкомзем пояснив журналістам, що стоїть за прес-конференцією представників неіснуючої профспілки працівників галузі земельних відносин України, яку вони провели напередодні в УНІАНі, та пікетуванням Держкомзему та Центру державного земельного кадастру, і що насправді відбувається сьогодні у державному земельному кадастрі. 

За Держкомземом - реєстрація, 

Центром ДЗК - ведення Поземельної книги... 


Відповідно до статті 15 Земельного кодексу України ведення державного земельного кадастру, в тому числі реєстрація земель, покладена на орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, тобто на Держкомзем. Відповідно до статті 202 ЗКУ державний реєстр включає дві складові: Реєстр правовстановлюючих документів (себто державних актів на право власності, на право постійного користування та договорів оренди) і Поземельну книгу, до якої вносяться всі відомості про земельну ділянку. Тобто йдеться про посилення вимог саме до реєстрації прав на земельну ділянку. 

На засіданні Уряду 8 квітня ц. р., заслухавши питання про стан реформування земельних відносин, дерегуляції та подолання корупції у цій сфері, було зобов'язано Держкомзем посилити вимоги в питаннях реєстрації правовстановлюючих документів та земельних ділянок. Зокрема, наголошено, що цю процедуру повинні здійснювати посадові особи, які працюють у системі Держкомзему. 

- У зв'язку з цим, - підкреслив Антон Третяк на брифінгу, - фахівці Держкомзему готують цілу низку відповідних нормативних документів, які, власне, змінюють переорієнтування щодо системи ведення державного реєстру земель. Якщо досі реєстрацію правовстановлюючих документів і ведення Поземельної книги, або, як ми називаємо, реєстрацію земельних ділянок, було покладено на Центр державного земельного кадастру, то зараз уже підготовлено проект постанови Кабінету Міністрів, який розіслано на погодження до Мін'юсту, Мінприроди, Мінфіну, Мінекономіки, про затвердження форми і порядку ведення Поземельної книги. Підготовлено Інструкцію, яка регламентуватиме порядок заповнення державних актів, готуються інші нормативні документи, що стосуються порядку ведення автоматизованої системи державного земельного кадастру, або автоматизованого державного реєстру земель, який залишається за Центром ДЗК, оскільки за статутом цього підприємства саме це є його основним завданням. 

При цьому Антон Третяк зазначив, що коли було систематизовано інформацію по веденню державного реєстру земель у частині ведення Поземельної книги, то виявилося, що лише 18% від усіх зареєстрованих земельних ділянок зареєстровано у ній. Тому Держкомзем і посилює цей напрям роботи, щоб було менше скарг та нарікань громадян, а більше відповідальності тих, хто здійснює реєстрацію правовстановлюючих документів. 

- Ведення державного земельного кадастру містить такий обсяг інформації, аналогів якому я не знаю, - зазначив заступник Голови Держкомзему Володимир Кулініч. - І говорити сьогодні про те, що Центр державного земельного кадастру має необхідний потік і обсяг інформації, має необхідну базу даних і може успішно вести реєстрацію в автоматизованому вигляді, поки що зарано. Тому питання і в законодавчому, і технічному, і технологічному плані ставиться у відповідне русло. І, напевно, в цей період дуже правильно, що частина робіт, яка стосується реєстрації, передається в державні органи. Це той єдиний варіант, який дає можливість підтягнути неузгодженості, які є в Центрі державного земельного кадастру, тобто створити автоматизоване систематизоване ведення як реєстрації, так і інформації, і, так би мовити, розблокувати потік заяв громадян щодо реєстрації правовстановлюючих документів в областях. І сьогодні вважати, що це неправильний крок поки що зарано. 

Журналісти попросили уточнити: що дає людям перехід реєстрації від Центру ДЗК до Держкомзему, його територіальних органів? Що це змінює? На що почули: нічого не змінює, а навпаки - гарантує. Бо лише державний орган гарантує конституційні права громадян і несе відповідальність. А Центр ДЗК формує реєстр, поновлює його... 

- Як землевпорядник, який пропрацював у цій сфері з моменту її створення, з початку земельної реформи, скажу: те, що зараз відбувається з веденням державного земельного кадастру мені не байдуже. До 2003 року його ведення, у тому числі і складова, яка забезпечує гарантію прав громадян і юридичних осіб на землю, знаходилися в державних органах земельних ресурсів. Після того книги реєстрації були передані до Центру державного земельного кадастру. На сьогодні склалася така ситуація, що зберігання державних актів забезпечують державні органи земельних ресурсів, а безпосередньо книги реєстрації, тобто облік, здійснюють Центри ДЗК. Те, що зараз відбувається - це не тільки приведення у відповідність до законодавства, але й до здорового глузду, - інформація повинна знаходитися в одних руках. А у Центру ДЗК дуже багато роботи, оскільки потрібно той величезний обсяг інформації звести в єдине і забезпечити автоматизацію процесу, щоб ми мали змогу швидше задовольняти потреби, запити громадян і юридичних осіб, в тому числі при відведенні земельної ділянки, - сказала голова профспілкового комітету Держкомзему Наталя Сігітова і продовжила: 
Профспілки працівників в галузі земельних відносин України в Міністерстві юстиції не зареєстровано 

- Як профспілковий активіст скажу: на сьогодні насправді профспілки працівників в галузі земельних відносин України, від якої діють учасники акції, в Міністерстві юстиції не зареєстровано і документи на легалізацію не надходили. І вам роздані копії довідки Мін'юсту від 20 травня цього року, яка підтверджує це. Погано це чи добре, що немає такої профспілки, це інше питання. Головне, що її сьогодні немає. Так склалося історично, оскільки в органах земельних ресурсів не було єдиної системи, вона з'явилася тільки в 1996 році. До цього це були управління сільського господарства при виконкомах і кожен територіальний орган земельних ресурсів, починаючи від районного, міського відділу, обласного управління, належить до різних профспілок. Центральний апарат Держкомзему належить до профспілки працівників державних установ міста Києва, районний відділ - до профспілки працівників агропромислового комплексу... 

При цьому Наталя Сігітова висловила жаль, що на сьогодні немає такої профспілки, яка допомагала б розв'язувати проблеми і відстоювала права працівників землевпорядної служби, підприємств, що входять до сфери управління Держкомзему, суб'єктів господарювання, які отримали ліцензію на виконання землевпорядних і землеоціночних робіт. 

Кому і чому наведення порядку не до вподоби... 

Генеральний директор ДП "Центр державного земельного кадастру" Петро Андреєв запевнив присутніх, що очолюване ним підприємство сьогодні працює стабільно і виконує свої функції та завдання. 

- Та, на жаль, за 11 років існування цього підприємства, в Україні так і не створено кадастру. Сьогодні Держкомзем разом з нами докладає усіх зусиль для розробки нормативної бази, для того, щоб ми могли гарантувати конституційні права всім громадянам. Держкомземом вживаються елементарні заходи по наведенню порядку в галузі земельних відносин, аналогічно - в Центрі державного земельного кадастру, - наголосив Петро Андрєєв і на підтвердження один за одним почав наводити приклади: 

- Принципово почали ставити питання про тих ліцензіатів, які працюють у сфері земельних відносин. Зустрічаємося з таким: особа отримала ліцензію, а по місцю реєстрації її немає. Тіньові структури користуються цією ліцензією. Технічна документація, яка повинна гарантувати конституційні права громадянину, не відповідає існуючим вимогам. При перевірці виявилося, що більше мільйона технічної документації виготовлено з порушеннями: на одну земельну ділянку йдуть накладки з кількох сторін. Зараз ми розглядаємо ці проблеми, проводимо роботу для внесення змін, для притягнення таких ліцензіатів до відповідальності. 

Якщо хтось хоче прояснити ситуацію, чому сьогодні пікетують Держкомзем, поцікавтеся, скільки там осіб, які дійсно працюють в системі Держкомзему. Таких 5-6... Висновки можна зробити... І вони говорять про якісь кадрові "чистки". Серед учасників акції є 4 особи, які підписуються на листах від так званої незалежної профспілки, яка нібито відстоює права працівників. 

Серед них чинний директор департаменту господарського забезпечення Божко Олександр Васильович та чинний директор департаменту фінансів та господарського обліку Центру ДЗК Савченко Людмила Олександрівна. Саме ці особи брали участь в укладанні доволі сумнівних з правової точки зору договорів, за якими на отримані Центром ДЗК так звані аудиторські послуги та лізинг автомобілів було сплачено близько 5 млн грн, а підлягає сплаті ще понад 6 млн гривень. При цьому перевірками Держкомзему встановлено відсутність права Центру ДЗК на отримання таких послуг відповідно до вимог законодавства, а також те, що оплата послуг у 2 рази, а то й більше перевищувала їх реальну вартість, за що розрахунок здійснювався відповідно державним коштом. 

Коли головного бухгалтера попросили надати письмове пояснення про те, чому в той час, коли не виплачена заробітна плата працівникам, вона підписує платіжки і перераховує 200 тисяч гривень аудиторській компанії, з якою укладено договір на розробку посадових інструкцій працівникам Центру ДЗК, відразу ж викликали машину швидкої допомоги, запросили телебачення, вивели її під руки, мовляв, довели людину... Хоча відомо, що згідно із чинним законодавством посадову інструкцію розробляє сам працівник. Це ж відмивання грошей! 

Стосовно Філіпчука, який очолював у Центрі ДЗК Відділ по підготовці до Євро-2012, а тепер називає себе лідером профспілкового руху. У Центрі ДЗК він відповідав за ремонт, що протягом 2008-2009 років проводився у його приміщеннях. При цьому роботи виконувалися без проектно-кошторисної документації, без дозвільних документів та погодження з відповідними структурами. І не без його участі цей ремонт обійшовся підприємству аж у 3 тис. гривень за 1 кв. метр. А загальна сума договору склала майже 3 млн гривень. А ні якість, а ні обсяги проведених робіт не підтверджують здійснених витрат підприємства. Тепер, перебуваючи на лікарняному, він об'їздив усі області. В нас є докази, що він знаходився в ці дні у Хмельницькій, Дніпропетровській, Вінницькій областях, збирав трудові колективи. Не дивно, що зараз цими питаннями зацікавилось КРУ і правоохоронні органи. 

По три-чотири місяці ці особи перебувають на лікарняних, водночас їздять по регіонах, ведуть організаційну роботу в трудових колективах, агітуючи людей до вступу в профспілку, якої фактично не існує, і отримують із соціального фонду виплати за рахунок державних коштів. Та чинне законодавство таке, що таких працівників, які як п'явки вчепилися в систему, притягнути до відповідальності і на законних підставах звільнити ми не можемо. А совісті, щоб написати заяви і самим піти, у них немає. Контрольно-ревізійна служба встановила факти порушень стосовно цих посадових осіб і направила матеріали до відповідних органів. 

Ще одним фігурантом в так званій профспілковій організації є Наталія Кондренко - екс-начальник відділу ДЗК в Рокитнянському районі Київської області. Наведу лише невеличкий витяг із звернення громадян, яке було направлено на ім'я генерального директора Центру ДЗК та зареєстровано в Центрі 2 квітня 2009 року: "заявляю на Кондренко Наталію в тому, що 05.06.2008 уклали угоду на виготовлення державного акта. Строк 3 місяці. Вартість послуг за терміновість становить 1200 у.о. Кондренко Наталія взяла на себе обов'язок виконати роботу і взяла аванс 70 відсотків. В результаті немає документа і немає грошей". Почали проводити службове розслідування, передали матеріали до прокуратури, підготували наказ про звільнення... А вона ось зараз під нашими стінами вигукує: "Ганьба Андрєєву!". 

Інший яскравий приклад роботи колишніх керівників філій Центру ДЗК. Так, перевіркою роботи органів і підприємств системи Держкомзему в Дніпропетровській області було встановлено, що директор регіональної філії Боєв Станіслав Анатолійович та його близькі родичі були засновниками низки землевпорядних організацій в області, у тому числі ТОВ "Квартал", якому протягом 2007-2008 років було видано загалом 98,5 відсотків комплектів бланків державних актів від загальної кількості бланків державних актів, виданих землевпорядним організаціям по Дніпропетровську. 

Така ж ситуація спостерігається по Вінницькій та Хмельницькій областях. Тільки почали наводити елементарний порядок, ці посадові особи взялися за незалежний профспілковий рух. 

Щодо реорганізації Київської філії. Коли я приступив до виконання обов'язків на посаді першого заступника директора на підприємстві, реорганізація фактично вже проводилася. Робота в Київській області була паралізована впродовж 4 місяців. Коли ми проаналізували, то виявилося, що в області з лютого не видавалося жодного документа, не друкувалися реєстраційні картки, акти. Та для тіньових структур, бізнесменів, які платять, навіть у нічний час вся документація друкується. А прості громадяни, які не можуть заплатити хабара, який у них вимагають, не можуть отримати документації. Ми перебрали практично всю технічну документацію, перевели Київський реєстраційний центр у приміщення, де ми знаходимося, зробили реєстр. На сьогодні видано вже близько 30 тисяч документів громадянам України. І людям, які по 4-5 років не могли отримати документи на свою земельну ділянку, телефонують і кажуть: "Прийдіть до Центру ДЗК отримати державний акт на право власності на землю..." 

- Якщо подивитися на кількісні показники, то кількість документів на земельні ділянки, видача яких затримувалася їх власникам та користувачам, сягала близько 120 тисяч. При чому документів на земельні ділянки, які були затримані більш ніж на 3 місяці, близько 70 тисяч. Це станом на вересень минулого року. В кінці року ця цифра сягала 250 тисяч. Сьогодні ці показники не лише по Київській області, а й по Україні вже зовсім інші - вони значно менші, - додав начальник Управління державного земельного кадастру Держкомзему Ігор Славін. 

На брифінгу наголошувалося, що жодних кадрових чисток в Центрі державного земельного кадастру не відбувається, натомість здійснюється оптимізація структури та чисельності підприємства, які до цього носили невпорядкований характер. Зокрема, станом на 1 січня 2009 року штатна чисельність працівників підприємства сягала близько 6 тисяч при наявності більше 1,5 тис. вакансій і збитковості чи не в більшості районних та міських відділів регіональних філій. При цьому, за якісним складом, на підприємстві працювали вчителі, математики, кухарі, філологи тощо. За новою структурою штатна чисельність працівників підприємства - 4300 осіб. 

Учасники брифінгу відповіли на запитання журналістів, які їх цікавили.

Державний комітет України із земельних ресурсів
Категорія: Законодавство | Переглядів: 1882 | Додав: ifgeozem | Рейтинг: 0.0/0