Субота, 07.12.2019, 04:59 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2010 » Травень » 17 » Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель
21:36
Щодо зміни цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель

Юридичний департамент Держкомзему, 11/05/2010:

Відповідно до частини першої статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Таким чином, частиною першою статті 19 Земельного кодексу України встановлений вичерпний перелік категорій земель України за основним цільовим призначенням.

У свою чергу, у межах категорії земель, земельні ділянки поділяються за конкретним цільовим призначенням [Моя Земля: УВАГА: у ст.20 ЗКУ йдеться про дещо інше: "Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель..." - тобто В МЕЖАХ категорії ділянки поділяються за ВИДОМ ВИКОРИСТАННЯ, а не за цільовим призначенням].

Наприклад, в межах категорії земель сільськогосподарського призначення земельні ділянки можуть передаватися у власність та надаватися у користування фізичним та юридичним особам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасу худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підсобного сільського господарства, тощо [Моя Земля: поганий приклад, адже у абзаці 2 ч.5 ст.20 ЗКУ законодавець спеціально передбачив, що у ст.31, 33-37 ЗКУ визначено ВИДИ ВИКОРИСТАННЯ, а не ЦІЛЬОВІ ПРИЗНАЧЕННЯ]. В межах категорії житлової і громадської забудови земельні ділянки можуть використовуватися для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Згідно зі статтею 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Водночас, частиною п’ятою статті 20 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене та беручи до уваги частину п’яту статті 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельної ділянки в межах категорії земель повинна відбуватися відповідно до Порядку зміни цільового призначення земель
, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2008 № 502.

Також слід зазначити, що пунктом 15 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України передбачено, що до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Моя Земля: на нашу думку, Держкомзем тлумачить положення ст.20 ЗКУ виключно на свою бюрократичну користь. Законом України від 5 листопада 2009 року ст.20 ЗКУ була доповнена ч.5, яка покликана лібералізувати зміну виду використання ділянок в межах категорії:

"Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою."

На нашу думку, це означає, що в межах одної категорії є лише одне цільове призначення, але різні види використання. Відповідно, законодавець дозволив власникам і користувачам самостійно, поза межами корупційно-бюрократичного апарату, визначати вид використання в межах одної категорії (одного цільового призначення).

Держкомзем "ничтоже сумняшеся" замінив слова Закону ("види використання ... в межах певної категорії") на свої власні слова ("цільове призначення в межах категорії земель"), чим абсолютно нівелював новелу ч.5 ст.20 ЗКУ. На щастя, це на зміст закону не впливає, але все ж таки може ускладнити життя.

Будьмо уважними і читаємо роз"яснення законів, маючи тексти цих законів під рукою!
ІРЦ "Реформування земельних відносин в Україні"
Категорія: Законодавство | Переглядів: 11019 | Додав: ifgeozem | Рейтинг: 2.6/5