П'ятниця, 06.12.2019, 15:46 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
Головна » 2010 » Серпень » 16 » Генеральною прокуратурою України організовано перевірки стану додержання законодавства у сфері земельних ресурсів у всіх регіонах держави
19:13
Генеральною прокуратурою України організовано перевірки стану додержання законодавства у сфері земельних ресурсів у всіх регіонах держави
На виконання розпорядження Президента України від 23 червня 2010 року Генеральною прокуратурою України організовано перевірки стану додержання законодавства у сфері земельних ресурсів у всіх регіонах держави.
Прокурорські перевірки засвідчили, що порушення у цій сфері мають місце на всіх стадіях земельних правовідносин. Об’єктами протиправних посягань, як правило, є землі природно-заповідного фонду, історико-культурного, лісогосподарського, сільськогосподарського, рекреаційного призначення та водного фонду. Цьому сприяє невинесення їх меж на місцевості, незавершеність розмежування земель державної і комунальної власності, інвентаризації земель та її грошової оцінки.
Службові особи контролюючих органів допускають порушення законодавства при погодженні документації із землеустрою щодо відведення землі.
Зокрема службові особи управління екології Дніпропетровської міської ради, посилаючись на необхідність оздоровлення річки Дніпро в межах міста, незаконно погодили проект намиву нових територій загальною площею 750 га. Відновлювальна вартість збитків, спричинених довкіллю та рибним запасам внаслідок реалізації таких заходів, становить близько 500 тис. грн. За цим фактом 28.07.2010 прокуратурою області порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 КК України.
Посадові особи Головного управління Держкомзему у Львівській області, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, діючи в інтересах третіх осіб, видали позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації щодо надання суб’єкту господарювання земельної ділянки площею 1,1 га із земель лісового фонду без нарахування та подальшої сплати підприємством втрат лісогосподарського виробництва, чим заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом державним та громадським інтересам у виді ненадходження до Державного та місцевого бюджетів коштів на загальну суму понад 35 тис. грн. За даним фактом прокуратурою області 22.07.2010 порушено кримінальну справу за ч.1 ст.364 КК України.
На сьогодні земельні ресурси залишаються найпривабливішим об’єктом для зловживань, махінацій, злочинних схем та одержання хабарів. Прокуратурою Одеської області 10.08.2010 порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 368 КК України, стосовно голови Березівської районної державної адміністрації, який отримав хабара у сумі 8 тис. дол. США за безоплатне надання у власність земельної ділянки площею 0,6 га для ведення особистого сільського господарства. Досудове слідство триває.
Переважно порушення земельного законодавства допускаються внаслідок прийняття органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування незаконних рішень.
Сакською міжрайонною прокуратурою 30.06.2010 порушена кримінальна справа за ч.2 ст.364 КК України стосовно посадових осіб Сакської райдержадміністрації за фактом незаконного продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 39 га військовому радгоспу „Євпаторійський” без дозволу на її вилучення за заниженою вартістю, та проведення земельних торгів.
Прокурором Чорноморського району 15.07.2010 порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 КК України стосовно посадових осіб Чорноморської райдержадміністрації і Окунівської сільради, якими за договором про співпрацю передано ПП «Ніка-7» у прибережній смузі Чорного моря 30 га в урочищі Беляус для рекреаційних потреб (розташування елінгів, споруд для відпочинку, автокемпінгу тощо). За обліковими даними, вказана ділянка віднесена до сільськогосподарського призначення. Нецільовим використанням землі завдано збитків у розмірі 1,8 млн. грн.
Непоправної шкоди зазнають землі історико-культурної спадщини, площа яких становить лише 6,9 тис. га. Через відсутність установлених меж пам’яток історії, археології такі території, як правило, незаконно вилучаються. Крім того, суттєвої шкоди завдають землям історико-культурної спадщини та самим пам’яткам так звані чорні археологи, які заради наживи ладні знищити культурну спадщину народу України. Такі ганебні випадки припиняються за втручання прокурорів. За фактом незаконних розкопок пам’яток археології курганної групи на землях державної власності прокуратурою Казанківського району Миколаївської області 30.06.2010 порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.298 КК України.
Дієво і принципово прокурори реагують кримінально-правовими заходами на непоодинокі факти самовільного зайняття земель службовими особами комерційних структур і громадянами.
Зокрема прокурором Комінтернівського району Одеської області 29.07.2010 порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.2 197-1, ч.1 ст. 364 КК України, за фактами зловживання службовим становищем і самовільного зайняття посадовими особами ТОВ „БЕЛЛ” земельних ділянок водного фонду (узбережжя Чорного моря) загальною площею понад 9 га.
Проведеною прокуратурою Сумської області перевіркою додержання вимог земельного законодавства структурними підрозділами ВАТ «Укрнафта» при видобуванні вуглеводнів встановлено, що ними на території 3 районів незаконно розміщено 70 нафтогазовидобувних свердловин та без дозвільних документів використовується 99 земельних ділянок загальною площею 55 га. За цим фактом прокуратурою області 29.07.2010 порушено кримінальну справу за ч.2 ст.364 КК України стосовно службових осіб ВАТ «Укрнафта» за фактами зловживання службовим становищем та незаконного використання земель для розміщення нафтогазовидобувних свердловин. Унаслідок таких дій державі заподіяно збитків на суму 335 тис. грн.
Аналогічні справи порушено прокуратурами Львівської, Миколаївської, Хмельницької та інших областей.
Мають місце факти використання коштів відшкодованих втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва всупереч вимогам закону, не на охорону та освоєння земель, а на інші цілі. На такі випадки прокурори реагують порушенням кримінальних справ. Зокрема Керченською міжрайонною природоохоронною прокуратурою 14.07.2010 порушено кримінальну справу за ч.1 ст.210, ч.2 ст.364 КК України стосовно посадових осіб Щолкінської міської ради за фактом нецільового використання бюджетних коштів у сумі 300 тис. грн., що надійшли в порядку відшкодування втрат сільгоспвиробництва. Дані кошти всупереч Земельному кодексу України використано на розробку землевпорядної документації зі встановлення меж ділянок комерційним структурам.
Прокурори багатьох регіонів порушували кримінальні справи за фактами фальсифікацій рішень органів місцевого самоврядування та інших документів з питань земельних відносин.
Службові особи Підгородецької сільської ради (Львівська область), діючи в інтересах третіх осіб, внесли недостовірні дані у довідку-характеристику земельної ділянки, внаслідок чого громадянину надано після зміни цільового призначення земельну ділянку площею 0,4 га в межах охоронної зони Державного історико – архітектурного заповідника «Тустань» для будівництва та обслуговування житлового будинку, чим державі завдано збитків на суму близько 5 млн. грн. За даним фактом 01.07.2010 прокуратурою Сколівського району порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст.364, ч.2 ст.366 КК України. Слідство триває.
Прокуратурою Житомирської області 24.06.2010 порушено кримінальну справу стосовно голови Покришівської сільської ради за ч.2 ст.364, ч.2 366 КК України, яка підробила рішення сесії ради про затвердження технічної документації із землеустрою щодо передачі земельної ділянки площею 1 га вартістю понад 100 тис. грн. мешканцям м. Києва. Справу направлено до суду.
Подібні справи порушено прокуратурами Тернопільської, Закарпатської областей.
Виявлено випадки фальсифікації громадянами документів з метою заволодіння земельними ділянками природно-заповідного призначення. Так, прокуратурою Овідіопольського району Одеської області 28.07.2010 порушено кримінальну справу за ст. ст. 15, 27, ч.5 191, ч.2 358, ч.1 366 КК України стосовно групи громадян, які з метою незаконного заволодіння земельною ділянкою площею понад 2,2 га (вартістю понад 3 млн. грн.) на території лісового меморіального парку «Меморіал 411 батарея» підробили документи щодо права на неіснуючі об’єкти нерухомості, які нібито розташовані на цій земельній ділянці. У подальшому звернулися до господарського суду про визнання права власності і на підставі рішення суду намагалися оформити право власності на землю.
За протиправних погоджень службових осіб органів земельних ресурсів з державної власності вибувають значні площі різних категорій земель. Зокрема Сімферопольським міжрайонним природоохоронним прокурором 26.07.2010 порушено кримінальну справу стосовно службових осіб Сімферопольського районного відділу земельних ресурсів, які узгодили надання громадянину земельної ділянки з розташованим на ній об’єктом культурної спадщини – курганом площею 0,11 га. В результаті його розорювання державі завдано збитків на суму 1,5 млн. грн.
Одним із шляхів вилучення земель державної власності є узаконення таких дій за неправомірними рішеннями судів.
Мешканці м. Мукачевого та Мукачівського району (Закарпатська область) звернулись з позовом до Мукачівського міськрайонного суду з вимогами про встановлення факту незаконної відмови Головного управління Держкомзему від проведення державної експертизи проектів землеустрою про відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель лісогосподарського призначення. За результатами розгляду указаного позову суддя зазначеного суду постановив завідомо неправосудне рішення, яким визнав відмову Головного управління Держкомзему безпідставною, а проекти такими, що відповідають законодавству.
Своїми діями суддя створив умови для незаконної передачі у власність громадянам земельних ділянок площею 9,8 га вартістю 600 тис. грн., фактично підмінивши своїм рішенням висновок державної експертизи землевпорядної документації. За даним фактом прокуратурою області 14.07.2010 порушено кримінальну справу за ч.1 ст.375 КК України.

Прокурорські перевірки з цих питань тривають. З метою їх координації в Генеральній прокуратурі України створено робочу групу, такі ж групи утворено в кожній області.
За результатами перевірок стану додержання земельного законодавства Генеральною прокуратурою України заплановано провести у вересні поточного року розширену колегію.
Хід перевірок із зазначених питань перебуває на особистому контролі у Генерального прокурора України.
Прес-служба Генеральної прокуратури України
Категорія: Регіональні новини | Переглядів: 936 | Додав: ifgeozem | Рейтинг: 0.0/0